Různorodost krás moravských regionů od severu po jih České republiky
Když se řekne Morava, mnoho lidí si automaticky vybaví kroje, Brno nebo koláče – moravské regiony se však táhnou mnohem větším území a nabízí velkou rozmanitost nejen obyčejů, ale také místní historie, kultury a přírodních památek. Zatímco severní morava je ideální pro milovníky horské turistiky, jižní morava je místem plným plání, slunečných jezer a vinic.
Také obyčeje se různí mezi například Hanou na Olomoucku a jihomoravskými Mikulovicemi nebo Znojmem. Objevovat je možné nejen kulturu, ale také zábavu například přes gamblingguide.online pro milovníky kasinových her nebo o kapku většího adrenalinu v horách nebo na splavech. Podívejme se na různorodé krásy Moravy.
Hrady severní a jižní Moravy
Morava patří k nejstarším regionům v České republice a bylo to právě moravské království, které předcházelo tomu českému. Díky této bohaté historii je možné právě v těchto oblastech země najít nejvyšší koncentraci zámků a hradů, které pamatují dalekou historii a dnes patří často mezi památky, které známe také z českých filmů a pohádek. Začít můžeme přímo v Olomouckém kraji, kde se nachází jeden z nejkrásnějších hradů u nás a to Hrad Bouzov – tato významná památka pochází z přelomu 13. a 14. století a představuje krásnou ukázku gotické architektury. Pohled na tento hrad je slavný z mnoha českých pohádek, jako jsou O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Rumplcimprcampr a ukázal se také v seriálu Arabela.
Dále je možné vyrazit na hrad Šternberk, který se nachází ve stejnojmenném městě, severně od Olomouce. Tento gotický hrad pochází z 13. století a je poznamenán zejména dobou, během několika desítek let se o hrad nikdo nestaral. Dnes však spadá do státní památkové péče a díky tomu nabízí hned několik zajímavých okruhů. Také na jižní Moravě je možné najít mnoho významných hradů – jeden z největších komplexů nabízí Hrad a zámek Dolní Kounice. Tento komplex je možné datovat do 12. století, později byl však přestavěn do své novorenesanční podoby. Nabízí tak průřez velice dlouhou historií regionu.
Romantika a různorodost Valtického areálu na jižní Moravě snad nezná mezí – přímo uprostřed areálu je možné najít tzv. Janův hrad, dnes zřícenina relativně moderního hradu vystavěného v 19. století. Unikátem je však to, kde se hrad nachází a to přímo uprostřed chráněné památkové rezervace mezi krásami Lednicko-Valtického areálu, kde je možné objevovat také Minaret, Zámek Lednice nebo Chrám tří grácií a Apollonův chrám.
Přírodní moravské krásy od hor do hlubin moravského krasu
Moravská příroda je různorodá také díky tomu, že se nachází na tak velkém kousku republiky, rozdělena na oblast Severní, Jižní a Východní Moravu. Přímo v Moravskoslezských Beskydech, které jsou oblastí rozdělenou na severní moravu a slezsko, je možné najít krásné a turisticky oblíbené Pustevny. Nedaleko Radhoště se tak nabízí hned několik zajímavých výletů nejen na samotné sedlo, ale také na himálajem inspirovanou valašskou stezku v korunách stromů, která nabízí nezapomenutelný výhled na divkou severomoravskou přírodu.
Takzvaná “Horní Morava” je nedaleko polských hranic a práve zde je možné vyrazit na Kralický sněžník, třetí nejvyšší horu České republiky, která paradoxně spadá pod pardubický kraj, ačkoliv vyhlíží ze svého vrchu na Moravu nebo na svou polskou stranu. Do výšky 1 423 m nm v rámci Krkonošsko-jesenické subprovincie mohou turisté objevovat hned několik krás, kromě pramenu řeky Moravy přímo pod vrcholem je zde také slůně, jehož sochu na vrchol zajistili skauti nebo další krásy této dnes přírodní rezervace.
Jižní Morava je naopak místem plným mnoha plání a na velké množství kopců zde nenarazíme, je zde však možné objevovat další krásy české přírody. Zejména je možné se zde podívat do hlubin, to nabízí Punkevní jeskyně, které jsou součástí CHKO Moravský kras. Mohutné skalní dómy, které jsou dostupné k prohlídce nabízí pohled na krásy moravského podzemí do kterého ústí nejhlubší propast, Macocha.
Dále je možné se vydat na Pálavu, tato slavná vinařská oblast se rozprostírá na území jižně od Brna až po rakouské hranice a patří do ní například města Znojmo a Mikulov ve kterých je možné objevovat mnohé krásy místního regionu. Mezi zajímavé výletní destinace spadají například přírodní památky Kočičí skála, která nabízí krásnou procházku po stezkách místní přírody, ideální pro nenáročné turisty díky svému příjemnému a přitom zajímavému terénu. Dále je možné vyrazit na Dívčí hrady, jinak známé jako Děvičky – tato zřícenina původně gotického hradu je skvělým výletem pro milovníky historie i přírody.